Zdjęcia Ola Drutkowska, Anna Mieczyńska-Jerominek


Obchody jubileuszu 145-lecia naszej szkoły trwały cały tydzień, a rozpoczęła je 25 listopada 2019 główna uroczystość z udziałem zaproszonych gości – przyjaciół Hoffmanowej. W kolejnych dniach mogliśmy uczestniczyć w festiwalu teatralnym 12 Minut oraz filmowym – 9 Minut.

Na galę przybyło wielu znamienitych gości, na czele z Prezydentem Miasta Stołecznego Warszawy – Rafałem Trzaskowskim, któremu towarzyszyła pani Prezydent Renata Kaznowska oraz Burmistrzowie Dzielnicy Śródmieście – Aleksander Ferens, Magdalena Wojciechowska i Paweł Martofel.
Odwiedzili nas ponadto: absolwentka IX Liceum, rektor Uniwersytetu Warszawskiego w latach 2005–2012, profesor nauk fizycznych Katarzyna Chałasińska-Macukow, dyrektorki Dzielnicowego Biura Finansów Oświaty Karolina Bober i Agnieszka Niczyporuk, naczelnik Wydziału Oświaty i Funduszy Europejskich Dzielnicy Śródmieście Łukasz Kasprzak, przewodnicząca Komisja Edukacji Rady Warszawy Dorota Łoboda.
Gościliśmy byłych dyrektorów naszej szkoły, dyrektorów zaprzyjaźnionych liceów, przedstawicieli wielu uczelni wyższych oraz nauczycielskich związków zawodowych.
Byli z nami również: reżyser, pisarz i nauczyciel Włodzimierz Dusiewicz, autorka wielu publikacji o Klementynie Hoffmanowej, pani Joanna Dąbrowska, dyrektor Domu Kultury Śródmieście, Anna Mieczyńska-Jerominek, przedstawiciel Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej Pan Tomasz Markiewicz. Fundację im. Kazimierza i Zofii Moczarskich reprezentowała nasza absolwentka – Elżbieta Moczarska. Gościliśmy prezesa zarządu Forum Obywatelskiego Rozwoju – Agatę Stremecką, dyrektora Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Śródmieście – Annę Stępień, oraz przedstawicieli wielu innych, zaprzyjaźnionych z Hoffmanową instytucji wspierających szkołę.
Wśród gości nie mogło oczywiście zabraknąć naszych znakomitych absolwentów, nauczycieli, oraz rodziców i uczniów naszego liceum.

Na zakończenie uroczystości goście mogli obejrzeć dzieło uczniów przygotowywane specjalnie na tą okoliczność – film „Patronka”, a następnie wszyscy udali się na oficjalne otwarcie nowej szkolnej biblioteki. Był z nami obecny autor jej projektu – architekt Wydziału Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych Dariusz Śmiechowski. Ostatnim akcentem uroczystości był poczęstunek, który rozpoczął się od pokrojenia imponującego okolicznościowego tortu.


Listy i gratulacje otrzymane z okazji jubileuszu 145-lecia Hoffmanowej