Tekst: Uczennice klasy 2E
Zdjęcia: E. Nizińska


Dzień 1
Tego dnia poznaliśmy wschodnią część miasta. Podczas pierwszego spaceru mieliśmy okazję zobaczyć Berliner Dom, największą katedrę w mieście, zbudowaną w latach 1894-1905 według planów architekta Juliusa Carla Raschdorffa a także pomnik Neue Wache, upamiętniający ofiary wojny i tyranii oraz reprezentacyjną aleję Unter den Linden, zakończoną Bramą Brandenburską, a poświęconą bogini zwycięstwa Wiktorii. Poszliśmy również pod Pomnik Pomordowanych Żydów Europy, zaprojektowany przez Petera Eisenmana. Składa się on z prawie 3000 betonowych bloków – steli, ustawionych w równoległych szeregach, z niewielkim odchyleniem od pionu.
Późnym wieczorem wróciliśmy na największy plac we wschodniej części Berlina – Alexanderplatz, gdzie znajdował się nasz hostel.

Dzień 2
Dzień drugi zaczęliśmy od wizyty w Centrum Badań Historycznych Polskiej Akademii Nauk w Berlinie. Wykład dyrektora Centrum, Igora Kąkolewskiego, dotyczył współpracy polsko-niemieckiej na polu historycznym, był poświęcony zagadnieniom interpretacji faktów i chronologii minionych wydarzeń oraz pracy nad wspólnym podręcznikiem historii. Ze względu na trudne doświadczenia z przeszłości i różne interpretacje faktów historycznych (choćby I wojna światowa) nie jest to łatwe zadanie, jednak Centrum propaguje dialog i współpracę ze stroną niemiecką.
Kolejnym punktem programu naszej wycieczki było zwiedzanie Placu Poczdamskiego, nowoczesnego centrum, które jest symbolem nowej historii miasta. Zespół obiektów znajduje się na miejscu zburzonego muru berlińskiego, którego niewielki fragment pozostawiono jako świadectwo trudnej historii i symbol podziału Niemiec, o którym trzeba pamiętać.
Następnie mieliśmy okazję obejrzeć wystawę „Topografia terroru”, upamiętniającą wydarzenia lat 30-tych i 40-tych XX wieku. Wystawa znajdowała się zarówno w przestrzeni zamkniętej, jak i na zewnątrz. Ekspozycja zawierała głównie zdjęcia z dołączonymi do nich opisami.
Kolejny punkt programu, czyli zwiedzanie dwóch spośród pięciu muzeów znajdujących się na Wyspie Muzeów, pozwalał cofnąć się jeszcze bardziej w czasie – mogliśmy zwiedzić Neues Museum – poświęcone historii starożytnych cywilizacji, począwszy od Egiptu (Nefretete!) lub podziwiać Nationalgalerie – słynną galerię sztuki, posiadającą w swoich zbiorach dzieła malarskie, między innymi Caspara Davida Friedricha.
Ostatnim z odwiedzonych przez nas tego dnia miejsc był Kościół Pamięci Cesarza Wilhelma (Kaiser-Wilhelm-Gedächtniskirche) – jeden z najważniejszych pomników w Berlinie. Kościół – zniszczony w 1943 roku podczas II wojny światowej – nie został odbudowany, stał się tym samym wymownym symbolem okropieństwa wojny. Obok wybudowano nową świątynię – symbol pokoju i pojednania.
W 2016 roku otoczenie kościoła stało się miejscem zamachu terrorystycznego, kiedy to rozpędzona ciężarówka wjechała w tłum obecny na jarmarku bożonarodzeniowym, zabijając niewinnych ludzi.

Dzień 3
Trzeci dzień rozpoczęliśmy zwiedzaniem willi w Wannsee, w której w 1942 roku podjęto decyzję o ostatecznym rozwiązaniu kwestii żydowskiej. Obejrzeliśmy stałą wystawę pt. „Konferencja w Wannsee i zagłada europejskich Żydów”. Ekspozycja informuje o historii prześladowań, o pozbawieniu Żydów praw obywatelskich, o wypędzeniach w okresie 1933-39 i – przede wszystkim – o realizowanej w czasie II wojny światowej przez narodowych socjalistów deportacji, gettoizacji i Zagładzie europejskich Żydów.
Po południu wróciliśmy do centrum Berlina, by zwiedzić nowoczesne dzielnice miasta pod kierunkiem zamieszkałej w Berlinie pani architekt, która pokazała nam miasto od urbanistycznej strony. Widzieliśmy Bikini Berlin – nowoczesne centrum handlowe, budynki ambasad, urząd kanclerski, Siegessäule – kolumnę zwycięstwa. Spacerowaliśmy po Tiergarten, a później nad Szprewą, aż doszliśmy do fragmentu muru ze Stoczni Gdańskiej, upamiętniającego wydarzenia w Polsce z lat 70, co obrazuje, jak historia splata się ze współczesnością.

Dzień 4
Ostatnim punktem naszej wycieczki było zwiedzanie szklanej kopuły Bundestagu, zaprojektowanej przez Normana Fostera, z której rozpościerał się widok na Berlin. Interaktywny przewodnik pozwolił nam podsumować wyjazd i uzupełnić wiedzę na temat miasta. Na dachu Parlamentu wysłuchaliśmy również przygotowanego przez nasze koleżanki i kolegów referatu o dadaizmie – awangardowym kierunku artystycznym, który wyrasta ze sprzeciwu wobec wojny. Następnie wykonaliśmy performance artystyczny, tworząc wspólnie poemat według „przepisu” twórcy dadaizmu Tristana Tzary: „Włóżcie słowa do kapelusza i wyciągnijcie na chybił-trafił, a otrzymacie poemat dada”.