Zmiana klimatu oraz ekologia to tematy, o których słyszy się coraz częściej – wiele firm reklamuje się jako “przyjazne naturze”, kolor zielony kojarzy się dosyć jednoznacznie z troską o naturę. Ale… czy na pewno tak jednoznacznie? Co tak naprawdę kryje się pod hasłem “troski o naturę”? Czy rzeczywiście jest to tak poważny temat i co mówią o tym naukowcy?

Na te pytania odpowiada grupa “Zaklimatyzowani”, która w lutym i marcu poprowadziła w naszej szkole warsztaty dotyczące zmian klimatu. Żeby móc przeciwdziałać problemom, najpierw należy je zrozumieć, dlatego rozmowa o globalnym ociepleniu rozpoczęła się od omówienia skutków tego zjawiska oraz wytłumaczenia mechanizmów, które rządzą całym systemem klimatycznym.

W drugiej części warsztatów przyszła pora na pytanie: jak ludzie i system gospodarczy, który tworzą, przyczynia się do wzrostu globalnej temperatury? Przybliżyłyśmy światowe cele osiągnięcia neutralności klimatycznej, czyli jakie zmiany należałoby wprowadzić, aby planeta przestała się ocieplać. Pokazałyśmy też, co w kwestii klimatu dzieje się w światowej polityce.

Na koniec pozostało ważne pytanie – co my, jako zwykli ludzie możemy zrobić, aby poprawić sytuację środowiska? Proste rzeczy, jak oszczędzanie energii, rozsądne zakupy czy zmniejszenie spożycia mięsa mają znaczenie! Uczestnicy mieli też okazję przekonać się, jak firmy próbują mydlić nam oczy rzekomym “byciem eko” oraz jak nie dać się nabrać na greenwashing.

Projekt wspierany jest przez Centrum Ekologii i Ekofilozofii UKSW. Nasze materiały warsztatowe konsultowałyśmy z Panią Profesor Agnieszką Klimską, która zajmuje się zrównoważonym rozwojem. Oprócz tego, zaprosiliśmy na wykład na temat fast fashion panią Ewelinę Lewandowską z firmy Ekowymiar. Nasze działania wspierane są także przez Magazyn Pismo, który zapewnił nam dostęp do wartościowych i bardzo ciekawych tekstów na temat klimatu.

Mamy nadzieję, że dzięki warsztatom więcej osób zainteresuje się kwestią zmian klimatu, która jest obecnie jednym z najpoważniejszych światowych problemów. Zachęcamy do szukania na ten temat informacji, bo wiedza jest kluczem do właściwego działania 🙂 Zajrzyjcie na naszego instagrama zaklimatyzowani_zzt aby dowiedzieć się, jak wspólnie możemy zmieniać świat wokół nas!

Przeczytaj także: Projekt Zaklimatyzowani rozwija skrzydła!