BIBLIOTEKA JEST CZYNNA CODZIENNIE W GODZINACH 8.00 – 16.00
BIBLIOTEKA WCZORAJ I DZIŚ
Biblioteka działająca w IX Liceum Ogólnokształcącym im. Klementyny Hoffmanowej to nie tylko wypożyczalnia książek, miejsce pracy w ciszy lub w grupach. To miejsce, gdzie uczniowie mogą pracować na komputerach z dostępem do internetu, wydrukować lub skopiować notatki, a także skorzystać z podręcznego księgozbioru. Nowoczesna biblioteka oferuje spotkania z ciekawymi ludźmi za świata kultury i sztuki, służy do przeprowadzania konkursów i organizowania innych wydarzeń z życia szkoły. Krótko mówiąc: biblioteka to miejsce pracy i odpoczynku dla całej społeczności szkolnej.
Historia biblioteki jest niezwykle ciekawa. Jest jedną z najdłużej działających bibliotek z Warszawie. Znajdujące się w naszych zbiorach książki wskazują, że biblioteka działała już w XIX w. za czasów pensji dla dziewcząt I. Smolikowskiej, która następnie przekształciła się w Państwowe Gimnazjum i Liceum im. Klementyny z Tańskich Hoffmanowej. W mieszczącej się na terenie szkoły Sali Tradycji można znaleźć publikacje z tego okresu, w tym takich przedwojennych wydawnictw jak: Gebethner i Wolff, Trzaska, Evert i Michalski czy J. Mortkowicz.
Jednak aby biblioteka mogła działać w obecnym kształcie, potrzebne było ogromne zaangażowanie ze strony Dyrekcji Szkoły, nauczycieli, bibliotekarzy, a także uczniów, którzy przyczynili się do zaprojektowania nowoczesnej biblioteki na miarę naszych czasów.
Impulsem do unowocześnienia wcześniejszej biblioteki było połączenie Gimnazjum nr 43 i IX Liceum w Zespół Szkół nr 125, a następnie reforma szkolnictwa, która spowodowała likwidację gimnazjum. Powstał wtedy nowy plan zagospodarowania przestrzeni w budynku szkolnym. Celem było stworzenie nowoczesnego i przyjaznego dla uczniów i nauczycieli miejsca, a jednocześnie połączenie i uaktualnienie księgozbioru tak, aby każdy znalazł tu coś dla siebie. Nowa biblioteka powstała na miejscu hali sportowej. Usytuowanie na parterze, blisko wejścia do szkoły od ulicy Hożej, to dodatkowy argument przemawiający za przeprowadzką w nowe miejsce.
Nie było to łatwe zadanie. Rozwiązań projektowych szukaliśmy w bibliotekach innych szkół, domach kultury oraz zmodernizowanych bibliotekach miejskich. Przeszukaliśmy setki stron internetowych, polskich i zagranicznych, a wszystko po to, aby stworzyć taki projekt, który spełniałby oczekiwania uczniów i nauczycieli.
Zaczęliśmy od przeprowadzenia ankiety wśród uczniów, mającej na celu uzyskanie odpowiedzi na pytanie: jak wyobrażają sobie nowoczesną, funkcjonalną bibliotekę.
Wyniki ankiety nadały kierunek zmianom. Jednym z pomysłów był projekt ogrodu wertykalnego, ponieważ uczniowie chcieli, aby w bibliotece było dużo zieleni. I udało się ten postulat spełnić: naprzeciw wejścia znajduje się ściana pełna kwiatów, zapewniająca niezwykły efekt wizualny, przy jednoczesnym zapewnieniu oszczędności przestrzeni.
W procesie tworzenia nowej biblioteki uczestniczyli uczniowie, samorząd uczniowski, nauczyciele, pracownicy administracyjni oraz wykładowcy i studenci Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Pomocą i doświadczeniem służył nam dr Dariusz Śmiechowski, który zaprojektował kilka miejskich bibliotek w duchu zrównoważonego rozwoju z aktywnym udziałem lokalnej społeczności.
Podczas warsztatów, przeprowadzonych w 2018 roku, zaprojektowano i narysowano kilka wersji projektu. Po wielu dyskusjach udało się jednomyślnie wybrać najlepszy do realizacji pomysł.
Prace wykończeniowe trwały przeszło rok. Przeniesienie księgozbioru i ułożenie go na nowych regałach, przeprowadzenie skontrum, a także kompletne wyposażenie nowej siedziby, to ciężki, ale ostatni etap tworzenie nowej biblioteki.
Było warto: efekt końcowy przerósł najśmielsze oczekiwania. Obecnie nowa biblioteka składa się z przestrzeni wspólnej z drewnianym podestem i pufami do siedzenia, trzech stanowisk do wypożyczania książek, zaplecza socjalnego, dwóch przeszklonych pokoi do pracy w grupach, dużego stołu do spotkań oraz stanowisk z komputerami podłączonymi do drukarki. W całym pomieszczeniu można korzystać z wolnego dostępu do wi-fi. W zbiorach biblioteki znajdują się podręczniki, książki naukowe, jak też nowości z beletrystyki: fantastyka, kryminały i inne książki, na które jest zapotrzebowanie ze strony uczniów i nauczycieli. Część woluminów jest dostępna dla uczniów, a część znajduje się na regałach przesuwanych. Na stronie internetowej szkoły znajduje się dostęp do katalogu online, w którym w każdej chwili można sprawdzić dostępność danej książki.
Po remoncie biblioteka stała się dla wszystkich atrakcyjnym miejscem, gdzie odbywają się najważniejsze wydarzenia z życia szkoły, spektakle, konkursy, a także spotkania z autorami książek i działaczami organizacji pozarządowych.
Biblioteka czasami zamienia się w miejsce nagrań różnych spotkań i wywiadów oraz transmisji online, np. Dnia Otwartego dla kandydatów. Białe ściany, kolorowe pufy, drewniany podest i dobra akustyka to idealne warunki do nagrań.
W roku 2021 otrzymała nagrodę w Warszawskim Konkursie„