red. Zofia Tomaszewska 2e


W dniach 14-17 września br uczniowie klasy 2e pod opieką Pani Profesor Winnickiej mieli okazję wziąć udział w zajęciach prowadzonych na terenie placówki Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego w Murzynowie, pod Płockiem. 

Wycieczka miała na celu ukazanie nam w praktyce tego, czego uczymy się na co dzień w szkolnych ławkach z podręczników. Zawierała także elementy teorii, wplecione w zaplanowane aktywności: m.in. czterogodzinny spacer w celu poznania różnych form terenu oraz ich budowy czy też ognisko połączone z elementami wiedzy ogólnej – rozpoznanie miasta po tytule piosenki, a następnie przyporządkowanie mu miejsca na mapie.

Podczas wycieczki przyswoiliśmy sobie niewątpliwie wiele różnych wiadomości praktycznych. Mieliśmy okazję wykonania odwiertu glebowego czy też badania natężenia erozji wodnej. Mogliśmy również przekonać się jak wygląda praca architekta podczas rysowania planu ośrodka. Następnie, za pomocą zaawansowanych przyrządów, tworzyliśmy na mapie układ poziomic. Na własne oczy zobaczyliśmy, jak rozbić skałę, aby rozpoznać jej rodzaj i budowę. Towarzysząca nam Pani doktor z Uniwersytetu kompetentnie wyjaśniła nam różnice między poszczególnymi skałami. 

Wieczorami, po rozwiązaniu zadań we wcześniej przydzielonych grupach, obserwowaliśmy gwiazdy na niebie. Widoki były niezwykłe, a położenie ośrodka z dala od miasta, dodatkowo wpłynęło na ich doskonałą widoczność. 

Ostatniego dnia pani Profesor Winnicka zabrała nas do Skansenu Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, gdzie mieliśmy okazję przyjrzeć się dawnej wsi w odtworzonej wiosce. Spacer okazał się być bardzo interesujący, a naszą uwagę przykuły liczne zwierzęta na terenie Skansenu.

W niedzielę ok. 15 autokar przywiózł nas z powrotem do Warszawy. Naładowani energią na kolejny tydzień, wysiedliśmy z autokaru zmęczeni, ale niewątpliwie zadowoleni. Liczymy na jak najwięcej takich wyjazdów w przyszłości…