MUN – Model United Nations – to symulacje obrad ONZ, podczas których delegaci-uczniowie którzy reprezentują wyznaczone kraje, starają się znaleźć rozwiązania na współczesne problemy z najróżniejszych dziedzin.

Pod koniec września, właśnie taką trzydniową symulację zorganizowała grupa uczniów z Hoffmanowej. Przygotowania rozpoczęły się już ponad pół roku przed wydarzeniem. Dzięki pracy organizatorów sponsorami HoffMUNa stały się firmy takie jak LUXMED, czy KSS Bartnica, a patronami medialnymi głos pokolenia czy waw4free. Młodzieżowy Sejmik województwa Mazowieckiego również objął konferencje patronatem. Całe wydarzenie odbyło się na jednym z najlepszych i najbardziej prestiżowych prywatnych uniwersytetów w Europie -Uniwersytecie Leona Koźmińskiego, który był również głównym partnerem wydarzenia. Konferencja została rozpoczęta przemową rektora Akademii Grzegorza Mazurka i znakomitym przemówieniem Pan Ambasadora Stanów Zjednoczonych Marka Brzezinskiego. Następnie podczas trzech dni konferencji (to jest w piątek, sobotę, niedzielę) delegaci debatowali w komitetach takich jak WHO czy UNEP, na zasadach stosowanych na prawdziwych posiedzeniach Narodów Zjednoczonych. Delegaci uczestniczyli w debatach prowadzonych w języku angielskim o problemach XXI wieku, finalnie tworząc rezolucje – dokumenty w których spisali pomysły na rozwiązanie powyżej wspomnianych problemów. Dzięki niesamowitej determinacji i ciężkiej pracy sekretariatu, pierwszą edycje HofMUNa, z pewnością można nazywać sukcesem. Jako organizatorzy chcieliśmy zaprosić uczniów Hoffmanowej do niesamowitego świata MUN. Chcieliśmy pokazać, że kiedy grupa ambitnych młodych ludzi zbierze się, może stworzyć coś wspaniałego. Wydarzenia takie jak HoffMUN, pokazują uczniom, że warto angażować się w życie społeczne i warto działać, wychodzić z inicjatywami by zmieniać świat na lepsze. Mamy nadzieje, jako organizatorzy tej edycji, że w kolejnym roku odbędzie się kolejna. Było to niesamowicie inspirujące wydarzenie, które nie byłoby możliwe bez pomocy i wsparcia merytorycznego Pani Katarzyny Zúñigi.

Głównymi organizatorami i członkami sekretariatu byli Adam Podbudejski, Alicia Harazim, Alicja Madei, Anna Kleczka, Basia Choinacka, Franek Oziębło, Janek Kozłowski, Maria Sobiech, Aleksandra Straszewska. Rolę Secretary General oraz głównej szefowej konferencji pełniła Gabriela Wiśniewska. Gratulacje dla Was!

Gabriela Wiśniewska

O HoffMUN w mediach:

  1. https://mymun.com/conferences/hoffmun-2023
  2. https://waw4free.pl/informacja-1555-hoffmun-2023-konferencja-model-united-nations-przyciaga-mlodziez-z-calego-swiata