W lutym 2021 roku odbyła się 4 edycja Festiwalu Filmowego 9 Minut. Mimo że była ona w zupełnie innej formie niż poprzednie, została entuzjastycznie przyjęta przez twórców oraz widzów. Festiwal online nie był co prawda tak fascynujący i nastrojowy jak stacjonarny, ale sprawił, że kinomani choć na moment zapomnieli o szarej codzienności i dali ponieść się filmowym emocjom.

Spośród kilkudziesięciu prac, które do nas trafiły, wyłoniliśmy 16 najlepszych filmów, by pokazać je w dzień finału szerszemu gronu odbiorców. Widzowie głosowali na, ich zdaniem, najlepszy film. Nagrodę publiczności w tym roku otrzymał Jan Olszewski za swój projekt „Rodzina”.

Jury, w którego skład wchodzili: Pani Irena Kruglicz-Kamińska, Pan Maciej Dowgiel, oraz Pan Krzysztof Szewczyk wyłoniło zwycięzców w 5 kategoriach.

W kategorii animacja zwyciężyły filmy „Błąd systemu” i „Chwile” Piotra Kaźmierczak.
W kategorii dokument zwyciężył film „Gdyby nie ta kwarantanna” Mai Dybuk.
W kategorii kompozycja zwyciężyła produkcja „Przejażdżka” Karola Wieteski.
W kategorii fabuła „amatorska” zwyciężyło dzieło „Piotr Włast?” Krzysztofa Małeckiego.
W kategorii fabuła „profesjonalna” zwyciężyła „Zagadka” Miłosza Karskiego.
W tym roku organizatorzy postanowili przyznać wyróżnienie dla twórców Klubu Filmowego Młodzieżowego z Falenicy za film „Kowboj niezdara”.

Zwycięzcy otrzymali wspaniałe nagrody. Dzięki sponsorom mogliśmy zakupić lampy oświetlające plan zdjęciowy dla zwycięzców w kategorii fabuła oraz dokument, tablet graficzny dla twórcy najlepszej animacji, oraz program do obróbki dźwięku dla autora zwycięskiej kompozycji.

Twórcy otrzymali również dyplomy, książki, płyty i inne upominki od naszych partnerów.

Tegoroczny festiwal uświetniły trzy pokazy specjalne: dwie animacje stworzone przez Gabrielę Banię oraz film dokument – uczniów naszego liceum, nakręcony pod kierunkiem Profesora Adama Rębacza.

Wydarzeniem, na które również widzowie czekali z niecierpliwością, był wywiad z Panem Romanem Gutkiem.

Nad tegoroczną edycją pracowało wiele sekcji składających się z uczniów naszej szkoły. Nie zabrakło również wciąż wspierających nas absolwentów. W wyniku współpracy i ogromnego zaangażowania twórców i organizatorów, mimo trudnej sytuacji pandemicznej, festiwal mógł odbyć się w zmienionej formule i zachować wysoki poziom.

Dzięki opiece i wsparciu Pani Profesor Małgorzaty Wiśniewskiej, Pana Profesora Artura Jabłońskiego, Pana Profesora Mariusza Szczodrego, Pana Profesora Adama Rębacza, Pani Profesor Anny Kramek-Klickiej i Pani Profesor Joanny Karpińskiej tegoroczna edycja została dopracowana technicznie i artystycznie.

Całe wydarzenie oczywiście mogło się odbyć dzięki pomocy naszych sponsorów, partnerów i patronów. Ogromne podziękowania dla firmy Chris, 3-colors, Bakalland, Lasermax, Filmoteki Szkolnej, KinoŚwiat, Nowych Horyzontów, Finy, Gutekfilm, Skrytykuj.pl, Domu Kultury Śródmieście, kina amatorskiego oraz radia Eska.