autorka tekstu: Barbara Szafrańska-Brdak, klasa 1b
zdjęcia: Mariusz Szczodry
relacja na TikToku: Michalina Culepa i Wiktoria Smiałek: klasa 1 j


2023-10-26 Dzień francuski

Z przyjemnością informujemy, że 26 października w naszej szkole odbył się “Dzień Francuski”. Głównym organizatorem była klasa 1b pod kierunkiem Pani Profesor Nałęcz-Dźwigały. W inicjatywę włączyli się też uczniowie starszych klas uczący się języka francuskiego. To pierwsze takie wydarzenie: święto kultury francuskiej połączone z kiermaszem. Podczas tej akcji uczniowie, wchodząc do sali nr 219 mogli przenieść się prosto do Francji – zobaczyć szykowne paryskie kreacje ( beretów nie zabrakło! ) czy nawet przenieść się w przeszłość i przywitać się z Marią Antoniną, Napoleonem, francuskimi damami dworu i rewolucjonistami. Jeden z uczniów, Brunon Wojnarski z 3u, zagrał Marsyliankę na trąbce!

2023-10-26 Dzień francuski

W czasie tego wydarzenia uczniowie mogli zakupić wiele francuskich przysmaków: macarons, tartes, quiches, ciasteczka tuiles, chouquettes. Serwowawliśmy aromatyczne sery i chrupiące bagietki. Można było również zaopatrzyć się w ręcznie robione zakładki z wizerunkiem Marii Antoniny.

Zainteresowanie było ogromne, goście tłumnie nas odwiedzali, kupowali i degustowali. W dniu akcji zebraliśmy 823 zł., ale po zamknięciu jeszcze zewnętrzni darczyńcy wsparli naszą zbiórkę i kwota urosła do 1250 zł. Uważamy to za wielki sukces ! Za zebrane pieniądze mamy zamiar kupić książki w języku francuskim i przekazać je do szkolnej biblioteki, gdzie będą dostępne dla wszystkich 🙂

Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w tę akcję!

Au revoir 🙂