Tekst: Aleksandra Piekarzewicz, Katarzyna Glinka
Zdjęcia: Uczniowie klas 2C i 2D


W maju tego roku klasy 2C i 2D wraz z Prof. Martą Cieślą, Prof. Joanną Karpińską, Prof. Arturem Jabłońskim i Prof. Anną Sutkowską udały się na kilkudniową wycieczkę do Pragi. Wyjechaliśmy wieczorem w czwartek 24 maja.

Do miasta dotarliśmy następnego dnia rano i zamieszkaliśmy w hostelu na starym mieście, skąd mieliśmy blisko do wielu zabytków oraz innych wartych odwiedzenia miejsc. Mottem naszego wyjazdu był cytat z “Czułego Barbarzyńcy” Bohumila Hrabala: “Wskoczcie bez lęku, głową naprzód, do bezpowrotnej teraźniejszości, bo tylko tak, w mgnieniu oka, znajdziecie się w samym sercu wieczności”.

W trakcie zwiedzania skupiliśmy się na patrzeniu na Pragę z perspektywy historycznej oraz społecznej, szukaliśmy w architekturze i jej stylu elementów walki ideologicznej husytów z katolikami, poświęciliśmy także dużo uwagi tematowi układu miasta. W trakcie naszych długich spacerów, w ciągu trzech bardzo intensywnych, upalnych dni, odkryliśmy wiele interesujących miejsc – odwiedziliśmy zabytkowy Most Karola, przez który codziennie przechodzą setki turystów; Plac Wacława znamy już jak własną kieszeń – byliśmy tam codziennie wielokrotnie. Bez zastanowienia rozpoznamy rondokubizm, jesteśmy w pełni świadomi, jak wysoko znajduje się pomnik Jana Žižki oraz „czeski Grób Nieznanego Żołnierza” (w końcu udało nam się tam wspiąć po niekończących się schodach). W pobliżu miejsca, gdzie stał największy pomnik Stalina, poczuliśmy powiew totalitaryzmu, pisząc kartkówkę (na szczęście nie była trudna).

Podczas pobytu w niektórych miejscach czytaliśmy fragmenty interesujących reportaży oraz powieści czołowych czeskich pisarzy, dzięki którym poszerzyliśmy swoją wiedzę o dodatkowe konteksty literackie. Jednak to nie jedyny rozwojowy element wycieczki – uczniowie obu klas przygotowali fantastyczne referaty, które następnie wygłosili w plenerze.

Szczególne podziękowania należą się Prof. Jabłońskiemu, który z niesamowitym zaangażowaniem wprowadził nas w historię Pragi oraz przygotował dodatkowe materiały i ciekawostki. Wróciliśmy do Warszawy 28 maja bardzo zmęczeni, jednak niezwykle usatysfakcjonowani nowo zdobytą wiedzą i doświadczeniami.


Zamknij menu
Skip to content