Tekst: Małgorzata Wiśniewska
Zdjęcia: Halina Roszkowska


Święto filmu, czyli relacja z I edycji Festiwalu Filmowego “9 minut” – 23-24 listopada 2017

Przygotowania do festiwalu zaczęły się już od początku roku szkolnego, kiedy zaprosiliśmy na pierwsze spotkanie wszystkich chętnych do pracy w sekcjach festiwalowych: plastyczno-reklamowej, konferansjerskiej, technicznej, telewizyjno-filmowej i porządkowej. Zorganizowaliśmy dla uczestników konkursu warsztaty z reżyserem z Warszawskiej Szkoły Filmowej, panem Maciejem Prykowskim, a w dniu gali festiwalowej wykład o seriach i serialach wygłosił filmoznawca z Łodzi, pan Maciej Dowgiel. Udało nam się pozyskać poważnych sponsorów: Filmotekę Szkolną, Kino-Świat i Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej, którzy ufundowali atrakcyjne nagrody dla laureatów i zamieszczali informacje o festiwalu. Do konkursu zgłoszono ostatecznie dziewięć produkcji: cztery fabuły i pięć dokumentów. Szkoda, że nikt nie spróbował zmierzyć się z kinem niemym:)
Jury, w którym zasiadł m.in. dr Maciej Dowgiel i przedstawicielka dystrybutora i sponsora jednocześnie, pani Irena Kruglicz-Kamińska, stanęło przed trudnym zadaniem wyboru najlepszego filmu w swojej kategorii spośród pozycji o dość wyrównanym poziomie. Zwracała uwagę sprawność w prowadzeniu kamery, stosowanie różnych ujęć i perspektyw oraz płynny montaż. Tematy? Od portretu współczesnego pokolenia – jego pasji, marzeń, ale także lęków i niepokojów, do metafizycznych tęsknot i poszukiwań sensu życia w muzyce i wspólnocie. Świetnie dobrana ścieżka dźwiękowa i umiejętność myślenia obrazami filmowymi to kolejne atuty nagrodzonych produkcji.
Mamy nadzieję na kontynuację naszego projektu, jak i utrzymanie jego wysokiego poziomu. Zachęcamy zatem do wzięcia udziału w przyszłorocznej edycji i radzimy poszukać inspiracji filmowych już w czasie wakacji…

Oto lista laureatów pierwszej edycji Festiwalu Filmowego 9 Minut.

Nagroda główna w kategorii fabuła: „Tedium”, w reż. Mateusza Stępnia
Nagroda główna w kategorii dokument: „Echo przeszłości”, w reż. Jana Królikowskiego
Nagroda publiczności: „Echo przeszłości”, w reż. Jana Królikowskiego
Nagrody specjalne: „Z.Z.Z”, w reż. Agaty Mosieniak oraz „Oddech ”, w reż. grupy Adagio

Zapraszamy do obejrzenia reportażu Hofftelewizji, festiwalowych produkcji oraz zdjęć z finałowych uroczystości rozdania nagród.


Play
HOFFMANOWA TELEVISION - reportaż z festiwalu
Slider
Play
Tedium
Slider
Play
Echo przeszłości
Slider
Play
Z.Z.Z.
Slider
Play
Oddech
Slider
Play
Polska Pancerna
Slider
Play
Wielka Improwokacja
Slider
Play
Vita
Slider

Zamknij menu