Zdjęcia: Marta Kuśmierz/NCK


W IX Liceum im. Klementyny Hoffmanowej w tym roku został powołany do działania Młodzieżowy Klub Historyczny im. Kazimierza Moczarskiego. Członkami Klubu w naszej szkole są uczniowie klasy 3e. Jest to jeden z ośmiu Klubów działających w Polsce, m. in. w Policach, Suwałkach, Strzelinie, Radomiu, Poznaniu, Zawadzkiem i Warszawie, stworzonych przez Fundację im. Kazimierza i Zofii Moczarskich. Celem działania Klubów było czytanie i dyskutowanie na temat książek historycznych, a także wręczenie nagrody dla najlepszej książki historycznej zdaniem młodzieży w 2016 roku. Nagroda Klubów jest powiązana z Nagrodą Historyczną im. K. Moczarskiego, której patronem medialnym jest Gazeta Wyborcza. W ciągu dwóch miesięcy doszło do szeregu spotkań młodzieży z autorami książek. Naszą szkołę odwiedzili Andrzej Wielowieyski oraz Ola Hnatiuk.
Gala wręczenia Nagród odbyła się 9 grudnia w Pałacu Rzeczypospolitej, siedzibie Biblioteki Narodowej w Warszawie. Laureatem nagrody Klubów został Timothy Snyder za książkę “Czarna ziemia. Holokaust jako ostrzeżenie”, a laureatem Nagrody Historycznej Andrzej Nowak za książkę “Pierwsza zdrada Zachodu: 1920 zapomniany appeasement”.

Funkcjonowanie Młodzieżowych Klubów Historycznych było możliwe dzięki wsparciu finansowemu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

http://www.nagrodamoczarskiego.pl/


Zamknij menu
Skip to content