Fot. Tomasz Paczos / Senat RP


W dniu 13 czerwca 2024 roku, klasa 3F z IX Liceum Ogólnokształcącego im. Klementyny Hoffmanowej w Warszawie wraz z księdzem Jarosławem Bonarskim i panem profesorem Arturem Jabłońskim miała okazję uczestniczyć w spotkaniu w Senacie RP z jedną z absolwentek szkoły – Panią Małgorzatą Kidawą-Błońską, Marszałek Senatu XI kadencji.  Rozmowa ta była niezwykłą lekcją wiedzy o społeczeństwie oraz inspiracją do dalszego działania na rzecz społeczności lokalnej i narodowej. Poruszane tematy krążyły wokół zagadnień związanych z życiem prywatnym, rodzinnym, wspomnieniami z czasów szkolnych oraz karierą Pani Marszałek.

Spotkanie podzielone było na dwie części. W pierwszej z nich Pani Małgorzata Kidawa-Błońska opowiedziała o doświadczeniach wyniesionych z domu rodzinnego oraz jak zainteresowania i kariera jej najbliższych wpłynęła na jej rozwój. Podkreśliła szczególną rolę kobiet w jej wychowaniu. Zwróciła uwagę na wzór postępowania jaki dawała jej matka oraz babcia. Pani Marszałek wspomniała czasy szkolne i początki swojej pracy zawodowej. Nasi prowadzący zadawali także pytania dotyczące  jej kariery jako reżyserka filmowa, poruszając kwestie trudności tworzenia projektów oraz ryzyka i spełnienia, jakie niesie ze sobą ta praca.

Druga połowa rozmowy dotyczyła kariery politycznej Pani Małgorzaty Kidawy- Błońskiej. Pani Marszałek opowiedziała o drodze zawodowej, która zaprowadziła ją aż do polskiego parlamentu. Pokazała nam, jak przypadek i chęć zmienienia czegoś w swoim najbliższym otoczeniu może wpłynąć na naszą przyszłość. Mówiła o wartościach, które przyświecają jej przez całą karierę.

Spotkanie z Panią Małgorzatą Kidawą-Błońską było dla nas niezapomnianym przeżyciem. Rozmowa z Panią Marszałek stała się inspiracją do tego, by w przyszłości aktywnie uczestniczyć w życiu publicznym oraz podejmować działania na rzecz dobra wspólnego.