Zdaniem Jury…

Mamy już za sobą VI edycję Ogólnopolskiego Festiwalu 9 minut, na który zgłoszono aż 62 produkcje z całej Polski, z których wybrano 19 filmów, w tym 2 z naszej szkoły. W tym roku poziom nadesłanych prac był wyjątkowo wysoki, więc wybór okazał się bardzo trudny, co podkreślało Jury ogłaszając swój werdykt.

Nagrodę za najlepszą animację otrzymał Michał Kotwica za „Cenę” – przezabawną historię kradzieży puszki sardynek, z wątkiem rodzinnym, dydaktyczno-wychowawczym przesłaniem, minidramatem małego złodziejaszka i wreszcie – zaskakującą puentą w konwencji spotu reklamowego firmy Józek. Prawdziwy majstersztyk animacji mieszanej, z dobrze poprowadzoną akcją i sprawnie napisanymi dialogami (kapitalne teksty rodziców!). Wyróżniono wszystkie 6 animacji, które znalazły się w finale, zwracając szczególną uwagę na „KołyskęPiotra Kaźmierczaka (startującego w poprzednich edycjach FF9) za subtelny przekaz i trafnie dobraną ścieżkę dźwiękową Kapeli ze wsi Warszawa; lalkową animację o pięknym humanistycznym przesłaniu Zespołu Akcja-Animacja„Zagubiona dusza-wersja 2” na motywach prozy Olgi Tokarczuk, oraz czarno-białą rysunkową animację o „Człowieku, który myślał o maszynach” Huberta Sucheckiego za trafną diagnozę kierunku rozwoju „naszego wspaniałego świata”.

W kategorii dokument wygrała bezapelacyjnie „Moja pierwsza trauma” Grupy Miot – mockument, który rozśmieszył widzów do łez, film, który długo będziemy pamiętać nie tylko ze względu na „motyw chomika” ujęty w konwencji sparodiowanego horroru, ale też znakomicie dobrany zespół aktorów charakterystycznych i świetnie napisane traumatyczne „historie z życia zwierząt i ludzi”. Dostrzeżono także ważne społecznie walory dokumentu portretującego drag-queen „Kto ty jesteś, czyli krótka historia o fartuszku, brokacie i tożsamości” Barbary Żurowicz.

I wreszcie perełka fabularna, czyli „Fotoautomat” Zofii Ciećwierz – skromna, oszczędna w wyrazie, prosta, ale i klasyczna w konstrukcji, z doskonale dobranym podkładem muzycznym, czarno-biała historia pewnej znajomości zawartej w…fotoautomacie, utrzymana w stylu filmów Nowej Fali (Godard, Varda). Zdaniem jury – produkcja, którą można wysłać na międzynarodowy konkurs lub na egzamin do szkoły filmowej. Z kolei uwagę naszego jurora-aktora zwróciła przekonująco zagrana bohaterka wyróżnionej fabuły „Masz nieodebrane połączenie” Franciszka Paczkowskiego.

Za najlepszą rekonstrukcję kultowej sceny filmowej Jury uznało „Boże Narodzenie 1940” grupy Hold’em Studios.

Co wybrała w tym roku publiczność?

Nagrodę publiczności dostał poruszający dokument społeczny „Oni też chcą” Jana Olszewskiego – filmowy zapis trudnej górskiej wyprawy na Kozi Wierch, zorganizowanej przez „Szerpów nadziei” dla niepełnosprawnego Maćka, który mógł zrealizować marzenie swojego życia.

PODZIĘKOWANIA

Jury w tym roku miało trudne zadanie – każdy film był na swój sposób ciekawy. Chcielibyśmy bardzo podziękować Pani Irenie Kruglicz-Kamińskiej, Pani Kamili Tomkiel-Skowrońskiej i Panu Kamilowi Wodce za poświęcenie czasu i profesjonalną ocenę filmów. Jesteśmy również bardzo wdzięczni naszym gościom specjalnym – Panom Amirowi Meiromowi i Karolowi Jachymkowi, którzy przygotowali i poprowadzili wspaniałe wykłady na temat kina i produkcji filmów.

Dziękujemy też twórcom, którzy zgłosili do nas swoje filmy – to one są podstawą tego Festiwalu, bardzo nas cieszy to, że zainteresowanie zgłoszeniami było w tym roku tak wysokie.

6. edycja Festiwalu 9 Minut była niezwykła dzięki wielu osobom, które pomogły przy jego organizacji. Dziękujemy opiekunom Festiwalu 12 Minut i wszystkim nauczycielom, którzy zaangażowali się w prace przed wydarzeniem i po nim. Bez nich nie stanęłaby scena. Serdecznie dziękujemy całemu Gronu Pedagogicznemu i Dyrekcji za wyrozumiałość i wsparcie w najtrudniejszych momentach. Nie możemy pominąć pracowników sekretariatu i administracji, pań i panów woźnych, panów dozorców oraz pani pielęgniarki, którzy pomagali nam przy zadaniach związanych z pracą szkoły. Bardzo cieszy nas również wsparcie Rady Rodziców.

Nie możemy też zapomnieć o wszystkich instytucjach, które wspomogły nas finansowo, materialnie oraz medialnie. Dziękujemy naszym sponsorom: firmie Chris, firmie EF, KIKowi oraz Miastu Stołecznemu Warszawa, które wsparły nas w ramach programu “Mam Pomysł”, Domowi Kultury “Dorożkarnia” oraz Stowarzyszeniu Filmowców Polskich. Jesteśmy wdzięczni również partnerom i patronom: GutekFilm, Filmotece Szkolnej, Fundacji Nowoczesna Polska, Kino Świat, Radiu Kampus, Klubokawiarni Jaś i Małgosia, kawiarniom Kafka i Zostajemy, Cogito, Scenie Współczesnej (aktorem w tym teatrze jest nasz tegoroczny juror, Pan Kamil Wodka), Potem o Tem, Stołecznemu Centrum Edukacji Kulturalnej, Teatrowi Powszechnemu,  Dzielnicowemu Ośrodkowi Kultury Ursynów i waw4free – za upominki, nagrody i promocję medialną.

Organizatorzy i Opiekunowie Festiwalu Filmowego 9 Minut