Tekst: Halina Roszkowska, Adam Rębacz
Zdjęcia: Halina Roszkowska, Mariusz Szczodry


Długą tradycją naszego liceum jest odbywające się w listopadzie Święto Szkoły, organizowane na pamiątkę urodzin patronki, Klementyny z Tańskich Hoffmanowej (1798). Rok 2019 był wyjątkowy, bowiem 25 listopada świętowaliśmy uroczyście 145-lecie istnienia szkoły. Przypomina o tym kolorowy mural na ścianie klatki schodowej wykonany przez uczniów. Specjalnie z okazji jubileuszu została wydana broszura poświęcona historii szkoły, a obchody jubileuszu rozpoczęły się od  uroczystości z udziałem licznych znamienitych gości – przyjaciół Hoffmanowej, na czele z Prezydentem Miasta Stołecznego Warszawy – Rafałem Trzaskowskim (patrz: GALA).

BROSZURA (PDF) 145 lat IX LO im. K. Hoffmanowej

 Dla uczniów był to dzień bez lekcji, ale pełen atrakcji. Pierwszym punktem programu była premiera filmu “Patronka” nakręconego przez uczniów specjalnie na jubileusz. Uczniowie mogli wziąć udział w konkursie recytatorskim „Język obcy vs. język polski”, posłuchać debaty na temat edukacji seksualnej w szkole, spróbować swoich sił w konkursach: „Jeden z dziewięciu” i „Jaka to melodia?”, obejrzeć wystawę fotograficzną „Mój widok z okna” czy uczestniczyć w spotkaniach z ciekawymi gośćmi. Wykład „Warszawska Szkoła Matematyczna” poprowadził prof. Stefan Jackowski, a wykład: „Kwadratowe kule”  – Daniel Laskowski. Jedną z atrakcji stanowiły warsztaty kulinarne „Z granatem w kuchni” oraz „Niebo w gębie”. Dużym powodzeniem wśród uczniów cieszyła się „Jaskinia gier” i „Pokój zagadek”. Przez cały czas trwania imprezy działała kawiarenka z pysznymi ciastami i kanapkami.
Święto Szkoły otwierało cały tydzień wydarzeń kulturalnych – następnego dnia rozpoczął się jubileuszowy, 10 Festiwal Teatralny 12 Minut, a po nim Festiwal Filmowy 9 Minut.