Tekst: Joanna Karpińska
Film: reż. Daniel Dluhy / ENRS
Zdjęcia: Agnieszka Wanat / ENRS
Organizator projektu: European Network Remembrance and Solidarity


Art Imprisoned. Sound in the Silence 2017
OdtwórzPlay

UWIĘZIONA SZTUKA
Projekt Sound in the Silence powstał z myślą o uczniach szkół średnich i ma na celu przybliżenie młodzieży trudnych momentów z przeszłości Europy. Poprzez połączenie historii ze sztuką, organizatorzy, czyli ENRS (European Network Remembrance and Solidarity) oraz ośrodek kulturowy MOTTE z Hamburga, pragną zachęcić młodych ludzi o zmierzenia się ze szczególnie istotnym doświadczeniem rzeczywistości obozów koncentracyjnych.
W 2017 roku uczniowie z czterech krajów europejskich: Rumunii, Węgier, Niemiec oraz Polski wzięli udział w kolejnej edycji projektu na terenie byłego obozu koncentracyjnego dla kobiet w Ravensbrueck. Razem z artystami reprezentującymi różne dziedziny sztuki zapoznawali się z historią tego obiektu, a szczególnie ze sztuką tworzoną przez więźniarki (i więźniów) zarówno podczas pobytu w obozie jak i po jego opuszczeniu.
Siedmioro przedstawicieli IX LO im. Klementyny Hoffmanowej wzięło udział w tym zapadającym w pamięć i emocje przedsięwzięciu: Julia Burdon, Łukasz Gaik, Julia Guzowska, Fryderyk Karp, Jakub Smęt, Alicja Szostak oraz Jan Zajączkowski pod opieką prof. Joanny Karpińskiej.
Pierwsze dwa dni spędzone w Ravensbrueck zanurzyły nas całkowicie w historię miejsca i jego genezę. Pod okiem historyków i wolontariuszy uczestniczyliśmy w warsztatach edukacyjnych zwiedzając zarówno sam obóz, jak i muzeum poświęcone tym traumatycznym wydarzeniom. Siła oddziaływania historii była jeszcze większa, ponieważ mieszkaliśmy, jedliśmy, spaliśmy i spędzaliśmy wspólnie czas budynkach zamieszkałych w latach 1939-1945 przez strażników obozowych, będących w bezpośrednim sąsiedztwie opuszczonej fabryki oraz miejsca, gdzie stały więzienne baraki.
Dopełnieniem lekcji historii była wycieczka do Berlina do Muzeum Topografia Terroru, gdzie dzięki przewodnikom dowiedzieliśmy się jak funkcjonował nazistowski aparat terroru. Muzeum znajduje się w budynku, gdzie w czasach III Rzeszy znajdowała się centrala hitlerowskiej tajnej policji Gestapo i SS.
Po powrocie spędziliśmy pięć intensywnych dni biorąc udział w czterech różnych warsztatach artystycznych: tanecznych, teatralnych, dźwiękowych oraz creative writing, które miały nas zainspirować do stworzenia performansu opowiadającego o tym, co wydarzyło się w Ravensbrueck.
Dzięki współpracy z Danem Wolfem (koordynatorem projektu i prowadzącym warsztaty creative writing), instruktorką tańca Katarininą Rampackovą, instruktorem dźwięku Christianem Findem oraz aktorem Michałem Barczakiem stworzyliśmy pełne emocji i ekspresji wydarzenie, które pozostanie na pewno w naszych wspomnieniach na długo.
Mamy nadzieję, że załączone zdjęcia oraz film dokumentalny przybliży Wam atmosferę całego przedsięwzięcia.